دانلود کتاب فلسفه تاریخ (جلد چهارم)

دانلود کتاب فلسفه تاریخ (جلد چهارم)

نسخه های اندروید (APK) , آیفون و اندروید (EPUB) و نسخه کامپیوتر (pdf)

نویسنده : شهید مرتضی مطهری

تعداد صفحات: 351

 

خلاصه کتاب

 این مجموعه در اصل ، درسهای آن فیلسوف گرانقدر پیرامون ” فلسفه تاریخ ” بوده است که در سالهای ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۷ ( تا زمان آغاز نهضت اسلامی ) در جمع برخی از شاگردان استاد و در منزل ایشان‏ ایراد می‏شده است روش درس به این صورت بوده است که کتابی در موضوع‏ مذکور معرفی می‏شده و دانشجویان به ترتیب روی فصول مختلف آن کتاب‏ کنفرانس می‏داده اند و استاد شهید در ضمن کنفرانس افراد و یا پس از آن‏ ، مطالبی را بیان می‏کرده اند ابتدا بخشی از کتاب لذات فلسفه اثر ویل‏ دورانت مورد بحث قرار گرفته ، سپس کتاب تاریخ چیست ؟ اثر ” ای ، اچ‏ ، کار ” و بعد کتاب مارکس و مارکسیسم اثر آندره پی‏یتر جلد اول شامل‏ بحث پیرامون دو کتاب اول است .
در این مجلد، فلسفه تاریخ از نظر قرآن مورد بحث قرار گرفته است. در واقع مجلدات قبلى به منزله مقدمه و این مجلد به منزله نتیجه است. طبعا در این مجلد برخى از مطالب مجلدات قبلى با بیان‌هاى دیگر تکرار شده است. در مجموع، این مجلد نیز مانند مجلدات قبلى از محتوایى غنى و نکاتى دقیق و بدیع برخوردار است و موضوعات مهمى مانند نوع ترکیب جامعه، نحوه وجود تاریخ، خاستگاه مذهب، حق و باطل در قرآن بحث و بررسى شده است.
جهت رعایت اختصار، از ذکر متن کامل بیانات شاگردان خوددارى کرده و به درج خلاصه‌هاى آن‌ها اکتفا شده است. سبک خاص درس که استاد و شاگرد به متن کتاب مورد بحث، واقف بوده‌اند و در نتیجه گاهى مطالب به اشاره گفته مى‌شده است و اینکه متن کتاب‌هاى مورد بحث، در کتاب فلسفه تاریخ آورده نشده است، شاید موجب شده باشد که در موارد اندکى، در نظر اول احساس نارسایى شود، اگرچه مواردى که نیاز به توضیح داشته، توضیح داده شده است.

لینک دانلود

Incoming search terms:

  • کتاب فلسفه غرب جلد چهارم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.