دانلود کتاب جغرافیای تاریخی سرزمینهای خلافت شرقی

دانلود کتاب جغرافیای تاریخی سرزمینهای خلافت شرقی

نسخه های اندروید (APK) , آیفون و اندروید (EPUB) و نسخه کامپیوتر (pdf)

نویسنده : گای لسترنج   

مترجم : محمود عرفان

تعداد صفحات: 338

 

خلاصه کتاب

جغرافیاى تاریخى سرزمین‌هاى خلافت شرقى ترجمه‌اى است از کتاب)erahpilac nretsat eht fo dnal eht(اثر گاى لسترپنج که به اهتمام آقاى محمود عرفان صورت گرفته است.
جغرافیاى تاریخى؛ شامل بازسازى گذشته، به شیوه بررسى سلسله وقایع در یک زمان یا ارزیابى آنها با توجّه به تحوّلات تاریخى گذشته است(از کتاب جغرافیاى تاریخى کشورهاى اسلامى دکتر قرجانلو) و منظور(مقصود) از خلافت شرقى، به خلافت خلفاى راشدین، اموى و عباسى است که مرکز دستگاه آنها شرق زمین (عربستان، عراق و شام) بود و چون یکى از افراد خاندان اموى از شام به اسپانیا رفت، خلافتى ترتیب داد و تا چندین سال اولاد او به نام خلفاى اسلامى فرمانروایى داشتند و جنگ کردند، خلافت آنها را خلافت غربى نامیدند.
لسترپنج، خاورشناس مشهور انگلیسى در مقدمه مى‌گوید، در صفحات این کتاب سعى شده که عصاره نوشته‌هاى همه جغرافى‌دانان و مورخان عرب ایرانى و ترک از آغاز فرمانروایى مسلمانان تا هجوم تیمور را پس از تلخیص و مقایسه با یکدیگر و حذف و تصحیح مکرّرات و زواید آن، مجموعه‌اى فراهم آورد که اطلاعات مفید و جامعى از اوضاع جغرافیایى ایران، ترکیه، بین‌النهرین، سوریه، آسیاى مرکزى و… در قرون وسطى و تحولات بعدى در دسترس خوانندگان قرار دهد.
مؤلف کتاب فوق را در سال 1905 میلادى، به زبان انگلیسى انتشار داد و ترجمه فارسى آن در بهمن ماه آن سال 1337ش انجام یافته است.
اثر فوق داراى دو مقدّمه (مؤلف و مترجم)، فهرست اسامى جغرافى‌نویسان مسلمان و 34 فصل مى‌باشد.
در مقدّمه مترجم، اوّل شرح زندگانى مؤلف به طور مختصر و سپس توضیحاتى در رابطه با کتاب فوق و ترجمه ارائه شده است.

 

لینک دانلود

Incoming search terms:

  • دانلود کتاب جغرافیای

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.