دانلود کتاب گزیده اسنادی از وقایع مشروطیت در کردستان و کرمانشاهان

دانلود کتاب گزیده اسنادی از وقایع مشروطیت در کردستان و کرمانشاهان

نسخه های اندروید (APK) , آیفون و اندروید (EPUB) و نسخه کامپیوتر (pdf)

نویسنده : رضا آذری شهرضایی

تعداد صفحات: 415

 

خلاصه کتاب

تاریخ مشروطۀ ایران تنها به دو یا چند ایالت و منطقه از این کشور پهناور محدود نبود. تاریخ ­نگاری مشروطه خود گویای این حقیقت است که فقط تهران و تبریز مشروطه­ خواه نبوده­ اند و ایران یکپارچه به انقلاب برخاست اما از آنجا که تهران پایتخت بود و تبریز کانون اصلی مشروطه­ طلبی، کم و بیش برخی ایالات به طور دقیق مورد مطالعه و بررسی قرار نگرفته­ اند.

کرمانشاهان و کردستان از این دستند. البته، هرچند در نگاه اول به نظر می ­رسد به لحاظ بافت ایلی و عشیرتی کمتر در جریان مشروطه ­خواهی و وقایع سال های مشروطه سهیم بوده ­اند، اما مناطق غربی کشور، به ­ویژه دو ایالت مذکور در روند انقلاب مشروطیت رویدادهای بسیار آفریدند و حتی مدتی دستخوش هرج و مرج و نابسامانی­ های سیاسی شدند.

به عقیده نگارنده ناشناخته ماندن تاریخ مناطق کشور، حتی در دوران و مقاطع تاریخی نزدیک، یعنی تاریخ مشروطه و تاریخ معاصر، علاوه بر دلایل متعددی که دربردارد، بی­ میلی پژوهشگران و محققان در بررسی تاریخ غرب کشور و همچنین وجود تعداد کم نویسنده زبردست در این حوزه، بر مشکلات افزوده است. واقعیت این است که در حیطه تاریخ­­ پژوهی و تاریخ­ نگاری نظیر آنچه در مکتب تبریز و حتی گیلان و برخی مناطق جنوبی کشور اتفاق افتاد، در غرب کشور حادث نشد. بی­ گمان این فقدان، تأثیر و نمود خود را در عرصه پژوهش­ های علمی ـ تاریخی در مناطق مذکور برجای نهاد.

 

لینک دانلود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.