دانلود کتاب ایران در جنگ جهانی اول

دانلود کتاب ایران در جنگ جهانی اول

نسخه های اندروید (APK) , آیفون و اندروید (EPUB) و نسخه کامپیوتر (pdf)

نویسنده :  ل. ی. میروشنیکف

مترجم : ع. دخانیاتی

تعداد صفحات: 137

 

خلاصه کتاب

کتاب حاضر در اصل مجموعه سخنرانی‌‌هایی است که ل. ی. میروشنیکف محقق برجسته انستیتوی آسیا و استاد داشنگاه دولتی مسکو در سمینارهای مرکز بررسی‌های خاورمیانه در نوامبر ۱۹۶۲ میلادی ایراد نمود. متن این سخنرانی‌ها به دلیل اهمیت بسیار، در پایان همان سال به صورت یک کتاب منتشر گردید.

آغاز قرن بیستم، آغاز دوره‌ای پرفرازونشیب برای ایران بود. این قرن، آغاز بیداری ایرانیان و انجام انقلاب مشروطه، سپس دوران تقسیم ایران میان روسیه و انگلیس، پیدایی معجزه‌وار رضاشاه و حفظ تمامیت ارضی ایران و در ادامه انواع و اقسام رویدادهای تلخ و شیرین بود.

اما یکی از مهم‌ترین وقایع در آغاز قرن بیستم، شکل‌گیری جنگ جهانی اول در سال ۱۹۴۱ تا ۱۹۱۸ میلادی بود. در طول دوران جنگ جهانی اول، ایران اعلام بی‌طرفی نمود. باری به دلیل مسائل نژادی و سیاسی، متمایل به آلمان‌ها بود. اما با هجوم روسیه و انگلیس از شمال و جنوب و تسلط بر اوضاع سیاسی ایران، موضع بی‌طرفانه ایران به سمت متفقین متمایل گردید. در ادامه و با پایان یافتن جنگ، پیش‌بینی می‌شد که ایران نیز از این بحران جهانی خلاص گردد اما این اتفاق نیافتاد. چرا که با وقوع انقلاب اکتبر روسیه و خروج این کشور از ایران، زمینه برای یکه‌تازی انگلستان در ایران تا سال ۱۹۲۱ میلادی مهیا گردید.

 

 

لینک دانلود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.